Дифтерія, правець, кашлюк!
Дифтерія, правець, кашлюк: що потрібно знати?
Щеплення проти правця, дифтерії та кашлюка є в Національному календарі щеплень. Всі три інфекції викликають бактерії, що виділяють токсини, – в разі хвороби антибіотиків замало, аби їх здолати. Дуже потрібен високий рівень захисних антитіл проти токсинів – їх може дати вакцинація, та потім – регулярні бустерні щеплення.
Вакцина проти правця, кашлюка й дифтерії є безоплатною – її закуповують із коштів платників податків, та надають міжнародні партнери. Все, що потрібно для вакцинації – звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра.
Чим страшні ці хвороби?
Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом і проявляється, як ангіна – горло болить, і в ньому утворюються плівки, що ускладнюють дихання. Згодом стає гірше – бактерія виділяє токсин, який повністю блокує синтез білка в клітинах організму. Без цього життєдіяльність неможлива. Для лікування дифтерії використовують кінську протидифтерійну сироватку та антибіотики. Навіть попри своєчасне лікування близько 20% хворих помирають. Тож вчасно вакцинуйте дітей і себе проти дифтерії.
Збудник правця живе в ґрунті, пилюці, тож заразитися правцем можна через поранення шкіри при травмі, городніх роботах і на війні, а також при укусах диких тварин, які копирсаються в землі (наприклад, білки чи їжаки). Збудник правця виділяє токсин, який блокує розслаблення м’язів, і людина помирає через параліч серцевого м’яза чи зупинку дихання. Смертність від правця навіть при вчасній медичній допомозі сягає 80%.
Кашлюк передається повітряно-крапельним шляхом і в старших дітей, і в дорослих проявляється нападами сильного спазматичного кашлю і триває до двох місяців. У новонароджених і маленьких дітей замість кашлю може виникати апное — зупинка дихання, судоми. Саме тому вагітним жінкам та їхньому найближчому оточенню треба зробити бустерне щеплення проти кашлюку. Оптимальний час для щеплення самої майбутньої матері – 16-32 тижні вагітності, хоча можна вакцинуватися і пізніше, якщо вчасно не вдалося.
Коли роблять щеплення проти кашлюка, правця і дифтерії?
Перше щеплення роблять багатокомпонентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий неактивні токсини і кашлюковий компонент. Останній може бути в різній формі: як цілі вбиті клітини збудника кашлюка, чи лише його фрагменти. Це трикомпонентне щеплення допоможе сформувати імунітет одразу до трьох захворювань.
Це щеплення роблять за такою схемою: у 2, 4, 6 та 18 місяців. В 6, 16 і далі що десять років роблять ревакцинацію (бустер) – але вже тільки від двох хвороб — правця і дифтерії.
Бустерне щеплення також можуть зробити в разі відкритої травми і потрапляння бруду в рану.
І, нагадуємо, коли в родині скоро з’явиться немовля, майбутня мати та все оточення роблять бустерне щеплення від кашлюка – ймовірно, це буде така ж вакцина, як колють немовлятам.
Джерело: Міністерство охорони здоров’я України https://www.facebook.com/photo?fbid=872370178250533&set=a.294419049378985&locale=uk_UA
КАШЛЮК – ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!
За даними державної установи «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України» з 2023 року в Україні почала зростати захворюваність на кашлюк. Останній такий пік спостерігався у 2020 році, що зокрема пов’язано з тим, що спалахи цього захворювання циклічні і відбуваються кожні 3-4 роки.
За перші два місяці 2024 року в Україні зафіксовано 515 випадків захворювання, за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 27 випадків.
За 2018-2024 (2 місяці) роки 95-97% випадків кашлюку реєструвалися серед дитячого населення віком до 17 років.
У 2023 році в Україні був зареєстрований летальний випадок від кашлюку у дитини віком до 1 року. Старші діти та дорослі зазвичай одужують від кашлюка, але сама хвороба є дуже виснажливою та сильно ослаблює організм.
Кашлюк – це гостре та вкрай заразне захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією кашлюку. Він легко поширюється від людини до людини, головним чином повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. Найбільш небезпечне це захворювання для немовлят.
Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий дуже заразний. Наприкінці цієї фази з’являється спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, кашель має характерний свист.
Напади кашлю стаються частіше вночі, ніж удень, і за тижні хвороби це дуже виснажує хворого. У немовлят кашель може не проявлятись – але в них може ставатися зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя. Під час кашлю може відходити мокротиння. Цей період може тривати до 8 тижнів.
Одужання починається через 4-8 тижнів, хворий починає рідше кашляти, приступи кашлю стають слабшими. Іноді період одужання може тривати від 2 до 6 місяців.
Запобігти кашлюку можна! Основним засобом профілактики є вакцинація. Відповідно до національного Календаря щеплень вакцинувати дітей від кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення).
Усім вагітним жінкам варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення.
Захистіть своїх дітей від важкої хвороби та ускладнень — робіть усі щеплення за календарем і будьте здорові!